Fotografia Noworodkowa

Sesję noworodkową najlepiej wykonać pomiędzy 8 a 11 dobą życia maleństwa. W tym przypadku czas jest bardzo istotny. Uroda nowonarodzonych dzieci jest wyjątkowa. Wiele szczegółów widocznych na twarzy czy maleńkim ciałku zatraca się błyskawicznie. Aby zatrzymać je na dłużej ważne jest wykonanie sesji w pierwszych 2 tygodniach od porodu.

Termin ten ma też znaczenie z powodu ilości snu jakiej potrzebuje dziecko. Jest to czas, w którym maleństwa przesypiają większość dnia, dzięki czemu także w czasie sesji śpią spokojnie i nie wybudzają się podczas przebierania czy układania co wpływa na komfort naszej wspólnej pracy. 


Praca z noworodkiem dzieli się na 2 podstawowe etapy : 

- Zdjęcia rodzinne – to od tych ujęć rozpcozynamy sesję. Maleństwo ma wtedy czas na przyzwyczajenie się do sytuacji, zapoznanie się z błyskiem i uspokojenie. 
Wspólne fotografie to bardzo ważny element sesji - podstawa do budowania wspomnień na lata. 

Jest to też główny element mojej pracy z noworodkami. 

 

Kiedy maleństwo będzie spokojne i zaśnie mocnym snem (i tylko wtedy) przechodzimy do pozowanych ujęć na Bean-bagu oraz w propsach. Wykonujemy ujęcia na pleckach, brzuszku i boczku, używając kolorowych kocy, opasem i ubranek zgranych ze soba kolorystycznie. 
Na życzenie możemy przeprowadzić sesję w oparciu kolor pezewodni wybrany przez rodziców. Warunkiem wykonia ujęć pozowanych jest mocny sen dziecka. 

WAŻNE jest, by sesje noworodkową rezerwować najpóźniej do 3 dni po porodzie. Najlepszym czasem na umówienie wstępnego terminu jest okres kiedy maluszek mieszka jeszcze w brzuszku.

W przypadku zbyt późnego kontaktu może niestety okazać się, że nie znajdziemy terminu na 

wykonanie sesji. 

 

Ważne jest także, by przed sesją maluszek miał  nie do końca pełny brzuszek i był nie do końca wyspany  . Oczywiście jeśli dzieciątko będzie śpiące nie przetrzymujcie go specjalnie ze snem ! Odniesie to odwrotny do 

zamierzonego skutek. Karmienie natomiast najlepiej  sprawdzi się tuż przed rozpoczęciem fotografowania - juz w moim studio. Jeśli jednak maleństwo jest głodne wcześniej, można je podkarmić.

Dla dziecka sesja to także pełen emocji czas – w końcu na pewno zaśnie. Dobrze jest jednak w przed wyjazdem zrobic maleństwu ciepłą, relaksacyjną kąpiel (dostosowując czas tak, by dziecko zdążyło "odetchnąć". Należy też przypilnować by byłło odpowiednio ubrane na podróz).

 

Dziecko najlepiej ubrać w luźne, łatwe do zdjęcia ubranka. 

Pamiętajcie, by mieć przy sobie podstawowe przybory i akcesoria potrzebne do zapewniania mu 

komfortu – smoczek- jeśli dziecko go używa, pieluszki na zmianę czy butelkę z mlekiem (jeśli nie karmicie maluszka piersią).

A co do pieluszek, kupek i innych wypadków podczas sesji ;)

 Zdaję sobie sprawę z tego, że malutkim modelom może zdarzyć się niespodzianka. Nie ma się czym przejmować – wszystkie używane przeze mnie kocyki i akcesoria nadają się do prania i czyszczenia. Zastąpimy je więc innymi i po sprawie.